A kivitelezői felelősségbiztosítás nyilvántartásához kapcsolódó dokumentumokat (árbevétel-nyilatkozat, kötvény, fedezetigazolás) várhatóan 2025. január 15-től tudja fogadni a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara a kivitelezői névjegyzékben, elektronikus ügyintézés keretében.

Kezdésként fontos néhány alapfogalmat pontosítani, amelyek a kivitelezői felelősségbiztosítások megkötésénél kritériumként szerepelnek a jogszabályban. Ezek valódiságát a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara ellenőrizheti, ezért javasoljuk, hogy a biztosítás megkötése előtt alaposan járj utána minden részletnek.

  • Az éves nettó jövedelmen a felelősségbiztosítás megkötését vagy a biztosítási évfordulót megelőző naptári év nettó jövedelmét kell érteni, amelyből le kell vonni az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény hatálya alá tartozó állami építési beruházással összefüggésben végzett építőipari kivitelezési tevékenységből származó nettó jövedelmet.
  • A vállalkozó kivitelező a biztosítási évfordulóval kezdeményezi a biztosítónál a felelősségbiztosítási szerződés módosítását, ha az előző évi éves nettó jövedelme alapján a biztosítási összeget emelni vagy csökkenteni kell.
  • A felelősségbiztosításnak a felelősségbiztosítási szerződés hatálya alatt okozott, a biztosító részére bejelentett, biztosítási eseménynek minősülő károkra kell fedezetet nyújtania.
  • A kivitelezői felelősségbiztosítási kötelezettség azon vállalkozásokat érinti, amelyek az alábbi tevékenységi körök valamelyikét végzik:
    Társas vállalkozások: TEÁOR’08 alapján: 41.20–43.99, TEÁOR’25 alapján: 41.00–43.99
    Egyéni vállalkozók: ÖVTJ’24 alapján: 412001–439918, ÖVTJ’25 alapján: 410001–439906
  • A felelősségbiztosításnak fedezetet kell nyújtania az építőipari kivitelezési tevékenységre vonatkozó szakmai előírások, szabályok és a kivitelezési szerződésben foglalt rendelkezések megszegésével összefüggésben okozott személyi sérüléses és dologi károkra, valamint e károkkal összefüggésben bekövetkezett nem vagyoni sérelmekre tekintettel felmerülő sérelemdíjakra.
  • A biztosításnak ki kell terjednie a biztosított vállalkozó kivitelezővel munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyek, valamint az építőipari kivitelezési tevékenység teljesítése érdekében igénybe vett alvállalkozók tevékenységéből eredő károkra.
Hogyan lehet beadni a biztosítást igazoló kötvényt?

FONTOS: Az e-mailben megküldött kötvényeket a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara nem fogadja el és nem dolgozza fel! A biztosítási kötvény vagy fedezetigazolás másolatát a megkötéstől számított 8 napon belül fel kell tölteni a Kivitelezői Nyilvántartási Rendszerbe. A feltöltés 2025. január 10-től lehetséges a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara weboldalán keresztül, az alábbi linken: HAMAROSAN (amint az elérhetővé válik).

 Meritum Biztosítási Alkusz Kft.

Mi a fedezetlenségi díj?

A fedezetlenségi díj egy 2010. január 1. óta létező díjtétel, amelyet olyan esetekben számolnak fel, amikor a gépjármű részt vesz a forgalomban, azonban nem rendelkezik érvényes kötelező felelősségbiztosítási szerződéssel. Ennek az oka lehet például az, hogy az üzembentartó nem tett eleget biztosítási kötelezettségének és biztosítása díjfizetés hiányában megszűnt, de az is előfordulhat, hogy használt gépjármű vásárlása esetén nem kötötte meg azonnal kötelező gépjármű-felelősségbiztosítását. Ez az összeg tehát a fedezetlen időtartamra megállapított utólagos díj, amely minden évben előre meghirdetett tarifa alapján kerül kiszámításra.

 

 

Tisztelt Ügyfelünk!

Tájékoztatjuk, hogy 2023. december 15-én bevezetésre került a Környezetvédelmi Biztosítás, mint Új termék.

A Környezetvédelmi biztosítás pénzügyi biztosíték, a céltartalék képzésére kötelezettek köréről, a pénzügyi biztosíték, a céltartalék formájáról és mértékéről, felhasználásának feltételeiről, elszámolásának és nyilvántartásának szabályairól, valamint a környezetvédelmi biztosítás részletes szabályairól szóló 271/2023. (VI.29.) Kormányrendelet (a továbbiakban: Kormányrendelet) szerinti kötelező környezetvédelmi biztosítással kapcsolatos szabályokon alapul. A Kormányrendelet környezetvédelmi biztosításra vonatkozó rendelkezései 2024. január 1-jén lépnek hatályba, ennek megfelelően, ugyan ajánlat/díjindikáció már december 13-tól készíthető/kérhető, de a kockázatviselés kezdete nem lehet korábbi, mint 2024. január 1-je.

A 2012. évi CLXXXV. törvényben (a továbbiakban: Hulladék tv.) meghatározott gazdálkodó szervezetek a tevékenységükkel okozható, előre nem látható környezeti károk felszámolásának finanszírozása céljából környezetvédelmi biztosítást kötelesek kötni. 

A Hulladék tv. alapján, környezetvédelmi biztosítás kötésére azok a gazdálkodó szervezetek kötelezettek, amelyek:

  1. a Kormányrendeletben meghatározott mennyiségű hulladékot termelnek (a továbbiakban: hulladéktermelő)
  2. hulladékgazdálkodási engedélyhez vagy nyilvántartásba vételhez kötött tevékenységet végeznek, ide nem értve a hulladéklerakó üzemeltetőjét (a továbbiakban: hulladékgazdálkodó)
  3. a 1013/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben meghatározott célból Magyarország területére hulladékot behoznak, kivisznek vagy átszállítanak.

HULLADÉKTERMELŐK

 Mikor kell a hulladéktermelőnek környezetvédelmi biztosítással rendelkezni?

A Kormányrendelet határozza meg a környezetvédelmi biztosítás részletszabályait, miszerint hulladéktermelőnek minősül azon gazdálkodó szervezet, amelynek a tárgyévet megelőző két évben a telephelyén képződött és birtokolt hulladékának éves mennyisége meghaladja:

  1. veszélyes hulladék esetén a 200 kg-ot,
  2. nem veszélyes hulladék esetén a 2000 kg-ot,
  3. nem veszélyes építési-bontási hulladék esetén az 5000 kg-ot.

A Kormányrendelet értelmében, a hulladéktermelőnek legalább 10.000.000Ft/esemény/év környezetvédelmi biztosítással kell rendelkeznie.

Mire nyújt fedezetet a Környezetvédelmi biztosítás hulladéktermelők esetén?

Tekintettel arra, hogy a Kormányrendelet alapján a szerződő fél (biztosított) közigazgatási jogi felelősségét kell a biztosítóknak átvállalniuk, a Körny. KSZF biztosítási eseménye helyett (ami polgári jogi igényekre vonatkozik) a záradék szerinti biztosítási eseményt alkalmaz a biztosító jelen fedezet esetében.

A feltételek értelmében a biztosító megtéríti a biztosított által a telephelyén okozott, de Magyarország területén bekövetkezett és bejelentett, előre nem látható, véletlenszerű környezeti károk felszámolásából eredő, meghatározott költségeket. Kifizetésre csak a hulladékgazdálkodási hatóság jogerős határozata alapján kerülhet sor. 

Milyen költségek térülnek a hulladéktermelő környezetvédelmi biztosítása által?

A fedezet kizárólag az elsődleges és kiegészítő helyreállítási intézkedésekkel kapcsolatosan felmerült költségekre terjed ki.

A Kormányrendelet alapján az önrésztől függetlenül a teljes kárért helytállhat a biztosító, majd az önrész összegét a biztosítottal szemben érvényesíti.   

 

HULLADÉKGAZDÁLKODÓK

A hulladékgazdálkodókra vonatkozó megkereséseket a Biztosítótársaságok egyedi elbírálás alapján, egyedi kockázatvállalói vizsgálják, határozzák meg.

A 1013/2006/EK EURÓPAI PARLAMENTI ÉS TANÁCSI RENDELETBEN MEGHATÁROZOTT CÉLBÓL MAGYARORSZÁG TERÜLETÉRE HULLADÉKOT BEHOZÓ, KIVIVŐ VAGY ÁTSZÁLLÍTÓ GAZDÁLKODÓ SZERVEZETEK.

Egyedi díjindikációt kell kérniük.

 

Dokumentum

Tisztelt Ügyfeleink!

Az építőipari kivitelezői tevékenységet végző vállalkozásoknak 2025. január 15.-től új kötelező felelősségbiztosítással kell rendelkezniük a kivitelezés során okozott károk megtérítése tekintetében.

A Biztosításának meg kell felelnie a hatályos jogszabályoknak (191/2009. (IX.15.) kormányrendelet), mind az előírt limit, mind a megkövetelt alvállalkozói fedezet tekintetében és fedezetet nyújt vállalkozás számára a felelősségi körébe tartozó személyi sérüléses károkra és e károkkal összefüggésben fölmerült sérelemdíjra, valamint a dologi károkra, ideértve az építőipari szolgáltatás tárgyában okozott károkat is fedeznie kell.

Az ajánlatkérés folyamata:

  • Az ajánlatkérések elkészítéséhez szükséges adatokat az Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre kérjük megküldeni.
  • Cégadatok
    • általános adatok,
    • adószám,
    • utolsó lezárt éves forgalom,
    • létszám (munkáltatói felelősség igény esetén),
    • végzett tevékenységek TEÁOR kódja.
  • Kárelőzmények
  • Módosítás estén kötvényszám

További információkért kérjük forduljon hozzánk bizalommal.

Meritum Biztosítási Alkusz Kft.

Az elszálló alapanyagárak miatt rohamosan emelkedik a lakóingatlanok újjáépítési értéke, amit azonban a lakásbiztosítások feltételei még az éves indexálás mellett is csak nehézkesen követnek.

A KSH adatai szerint az elmúlt években az építőipari árindex jelentősen felülmúlta az inflációt: míg az utóbbi kumulált értéke az elmúlt öt évben 18 százalék körül alakult, az építőiparban tapasztalt átlagos drágulás megközelítette a 60 százalékot. Az építőanyagok idén tapasztalt, állami szabályozói beavatkozást is igénylő drágulási hulláma pedig mindennél aktuálisabbá tette a meglévő lakásbiztosítások felülvizsgálatát.

Az 5 évnél korábban megkötött szerződéseknél, fenn áll a veszélye annak, hogy az érvényes biztosításuk értéke nem fedezi az ingatlan teljes újjáépítési értékét. Nem fedezi a biztosításuk az esetleges helyreállítási költségeket. Ami, hatalmas veszteséget okozhat a szerződő feleknek.

Az elmúlt évek folyamán megnövekedett építési kedv és állami támogatások magukkal hozták az építkezési alapanyagok rohamos áremelkedését, ami magával hozta a helyre állítási költségek meg növekedését. Ami elég volt 2-3 éve négyzetméterenként 300 ezer forint körüli összeggel kalkulálni egy átlagos ház újjáépítési költségét. Ma már ez az összeg a 450-550 ezer forintos költségekkel is járhat.

Az alulbiztosítottság nem csupán az ingatlan teljes megsemmisülése esetén jelent problémát. Amennyiben a biztosító a kárkifizetés előtt észleli, hogy az adott ingatlan biztosításának értéke elmarad az újjáépítés értékétől, egyes kisebb káresemények esetén is csupán a valós kár arányos részét fogja megtéríteni.

Az ingatlan folyamatos fejlesztése is alulbiztosítást okozhat. pl.: Fűtés korszerűsítés, napelem rendszer felszerelése, beüzemelése, konyha, fürdőszoba felújítása. stb.

Alulbiztosítottság: Lakás biztosításnál.

Az az eset, amikor a biztosítóval megkötött szerződésünk. NEM fedezi az esetlegesen bekövetkezett káreset által megsemmisült épület, ingó és ingatlan károkat, azon károk helyreállításának költségét.

Pl.: Hiába van biztosításunk a lakásunkra, nekünk csak a szerződésünkben meghatározott összeget fizeti a biztosító.

Kárunk 20 millió forint, de a biztosításunk csak 16 millióforintra érvényes. Ebben az esetben a biztosítónk csak a 16 milliós biztosításunk alapján fizet nekünk, lebontva a kárunk százalékos arányában. Azaz minimum – 4 millió forint amit nekünk kell állnunk.

Ajánljuk, hogy a már meglévő biztosítását vizsgáltassa felül biztosítási partnerével. Ami valószínűleg ingyenes lesz, de a biztosítási díj növekedésével járhat